Rekomendacje web-galerii najwybitniejszych fotografików uprawiających pejzaż: czarno-biały, barwny, nocny, górski, miejski, marynistyczny i wiele innych jego odmian...


Zoltan Szabo - Od dłuższego czasu żadna galeria internetowa nie zrobiła na mnie takiego wrażenia; ekspresyjne, wyrafinowane barwne pejzaże, szczególnie te przedstawiające Bajkał, choć reszta jest równie interesująca. Genialne fotografie, genialne współgranie muzyki z obrazem. Czysta perfekcja!

Michael Kenna - Różnorodna tematyka, różne kraje, ale zawsze ten sam, najwyższy poziom: przemyślane, oszczędne, spokojne kompozycje. Z każdej fotografii emanuje spokój, harmonia, wyciszenie. Znakomite byłyby do ilustracji tomika japońskich wierszy Haiku, jak one maksymalnie proste, zwięzłe, ale bogate w znaczenia i emocje.

Bill Schwab - Cz-białe pejzaże, z pogranicza nocy i dnia, gdy światlo naturalne równoważy się ze sztucznym. Fotografowane na długich i bardzo długich czasach otwarcia migawki, dzięki czemu każda fotografia posiada swoistą ekspresję, a jednocześnie nostalgiczny wręcz nastrój... Próba rejestracji zmienności natury i jednocześnie jej nieprzemijalności.

Rolfe Horn - "Istnieje pewien moment, w którym światło, przestrzeń i nastrój współgrają ze sobą w doskonałej harmonii; miejsce w kosmosie, w którym rytm natury wyłania się przed obiektywem aparatu.(...)"
Cytat z tekstu autora.

Bruce Percy - Doskonałe pejzaże m.in. Szkocji i Nowej Zelandii. Fotografowane tuż przed świtem i tuż po zachodzie słońca. Najbardziej spodobała mi się zakładka Technika: zamiast podawac parametry obiektywów, czasy naświetleń i inne w gruncie rzeczy nieistotne dla odbiorcy detale, autor stwierdza: Nie aparat tworzy fotogram, ale człowiek. Aparat to tylko narzędzie, dzięki któremu rzeczywistość zastana i idea autora łaczą się tworząc obraz fotograficzny.

Chris Jordan - To lubię: eksperymenty... Polecam szczególnie fotografie ścian, murów, kałuż. Faktury, kolory, plamy... Zakładka Space-Time Studies zawiera fotografie, będące próbą przedstawienia istoty Koloru, jako czegoś, co istnieje niezależnie od możliwości percepcji człowieka.

Neil Folberg - Pejzaże nocne: niewiele zdjęć, ale za to najwyższy poziom, praca: Wind, Golan 1999 rzuca
na kolana!

Ion Zupcu - Rumuński fotografik. Martwe natury, detale, płótna... Czyli motywy niezbyt efektowne. Nie do wiary, ile półtonów udało mu się zawrzeć w fotografiach, a przecież ogladałem je tylko na ekranie monitora, dużo uboższym pod względem odwzorowania niż papier fotograficzny... Fotografie liści i kluczy to czysta poezja. Polecam tym, którzy uparcie twierdzą, że fotografia nie może być sztuką...

Tony Demin - Wszechstronność i własny styl. Pierwszy raz zobaczyłem jego fotografie rok temu i do dziś zastanawiam się, skąd bierze się ta ekspresja, plastyka i klimat. Przypuszczam tylko, że to zasługa genialnego stosowania głębi ostrości, filtrów lokalnie zmiękczajacych, tonowania, winietowania i wielu innych...

Joseph Holmes - Barwne pejzaże o pastelowych, subtelnych kolorach i kompozycjach. Zaskakujące, ale delikatne akcenty barwne, np. pojawiający się na zachmurzonym niebie ni stąad ni zowąd róż...

Sergei Ter-Oganesov - Rosyjski pejzażysta, przedstawiciel pikturalizmu. Każda fotografia przesycona rustykalną atmosferą, tak dobrze znaną z bajek rosyjskich: brzozy, miękkie, rozwiane górzyste pejzaże z cerkiewkami, odbijającymi się w wodzie jeziora. Mnie się podoba, ale uprzedzałem, że to subiektywne oceny ;)

Mark Citret - Maksymalna prostota i oszczędnośc środków wyrazu, a jednak w rezultacie bogactwo kompozycji, światłocieni i nastrojów...

Robert Weingarten - Pejzaże barwne, własny styl trudny do zdefiniowania, ale niewątpliwie wyjątkowy i niepowtarzalny. Tematyka urozmaicona.

Dick Arentz - Cz-białe, horyzontalne pejzaże, spontaniczne i bezpretensjonalne, ekspresyjne i dynamiczne dzięki umiejętnemu stosowaniu podłużnych kompozycji, wzmocnionych pozornie nieefektownym światłem.

Aleksander Wiktorow - jeden z najoryginalniejszych pejzażystów rosyjskich, jakich udało mi się znalezć w I-necie. Mistrz faktur i form, świadomie stosujący różnorodne kompozycje i stylistyki w zależności od motywu i zamierzonego efektu.

ciąg dalszy nastąpi...
Projekt i wykonanie www.kral.pl